Aktualności

Podczas zakopiańskich Targów Książki w 2017 r. na stoisku Stowarzyszenia Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza -  nr 13, przy stoliku swoje książki podpisywać będą zaproszeni Autorzy:

piątek, 11 sierpnia:

godz. 14:30 – 16:00 Stanisława Trebunia-Staszel - etnolog, adiunkt Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej UJ; zajmuje się etnografią Polski i Karpat; interesują ją zwłaszcza współczesne procesy odnawiania i tworzenia wspólnot  regionalnych; obszarem jej badań jest region Podhala i jego współczesna kultura, m. in., zagadnienie mody w stroju podhalańskim; od kilku lat przedmiotem jej zainteresowań jest antropologia i etnologia w III Rzeszy; w latach 2014-2016 kierowała projektem badawczym finansowanym przez Narodowe Centrum Nauki nt: Górale podhalańscy w nazistowskich koncepcjach narodowościowych i etnopolityce w świetle dokumentów Institut fϋr Deutsche Ostarbeit; wydała trzy książki: Śladami podhalańskiej mody (2007, 2010), Strój górali podhalańskich (2011) i Z Nowego Targu do Kieżmarku. Stroje ludowe polsko-słowackiego pogranicza (współautor Jan Olejnik, 2012).

godz.16:00 – 17:30 Beata Skulska-Papp - urodzona 11 czerwca 1962 r. w Zakopanem. Biolog, chemik, analityk medyczny, nauczycielka. Namiętna wyznawczyni tańca, śpiewu, poezji, mistyki i nauki.Wierząca w sens aktywnego poszukiwania Dobra, Błądząca, Otwarta.
Pełna sprzeczności i uznająca ich łączenie za sens życia. Tomiki: „Drzwi obiecane”(2008),  „Koza rzeczna” (2012) „Uzdrowienia” (2015)

sobota, 12 sierpnia:

godz. 12 – 13:20 Małgorzata Hrycaj - Szczecinianka, absolwentka Uniwersytetu Szczecińskiego, logopeda;sercem góralka; każdą wolną chwilę spędza w Kościelisku. Poetka liryczna; laureatka licznych konkursów literackich. Autorka tomiku poetyckiego Pod baldachimem krwawnika (wrzesień 2016).Publikowała swoje wiersze również w almanachach pokonkursowych, w "Poezji dzisiaj", "Liry Dram", antologii poezji „Łódź tkanina z wadami” oraz w e – magazynach: "Minotauryda", "Na stronie", "Przemyska Loża Artystyczna". Od 2016 roku – redaktor e – magazynu Horyzonty. Od 2012 roku należy do Stowarzyszenia Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza .Uczestniczka licznych spotkań i slamów poetyckich. Oprócz poezji uwielbia taniec i włóczęgi po górach.

Adriana Jarosz–  pedagog i bibliotekarz, mieszka na Śląsku Opolskim. Wielokrotna medalistka Mistrzostw Polski w hokeju na trawie. 2011 -2015 należała do Koła Młodych przy krakowskim oddziale Związku Literatów Polskich. Związana z krakowskim wydawnictwem SIGNO oraz z krakowską grupą Każdy. Honorowy Członek Janowskiego Klubu Literackiego.Laureatka wielu ogólnopolskich konkursów literackich. Teksty autorki przetłumaczono na język serbski.Autorka tomików poetyckich: Rozdrożami i Niebo pachnące sianem oraz współautorka albumu fotograficzno-poetyckiego Rogalik. Utwory A. Jarosz ukazały się w wielu antologiach, almanachach i czasopismach poświęconych literaturze i kulturze polskiej. 

 

godz. 13:30 – 15:00 Renata Lipkowska z rodu Smoleń urodziła się w 1978 r. w Nowym Targu. Jako poetka zadebiutowała na XXXI Święcie Poezji Góralskiej w Rabie Wyżnej w 2009 r. Jej wiersze pojawiły się w Antologii „Na pokrzepe tobie” z 2013 r. Bierze udział w licznych wieczorkach poetyckich, zwłaszcza gwarowych, corocznie uczestniczy w Śląsko-Podhalańskich Spotkaniach Poetyckich organizowanych na Podhalu jak również na śląskiej ziemi. W 2017 r. wydała autorski tomik poezji „Cary”.

godz. 15:00-16:30 Beata Zalot – urodzona w Gronkowie dziennikarka , malarka, poetka, autorka opowiadań organizatorka Konkursu Jednego Wiersza im. Jerzego Tawłowicza tomiki: „Przesyłki ciszy” „Pomiędzy”,  „Szepty” opowiadania „Ozwa”, „Opowieści niedokończone”

godz. 17.00 – 18:30  Roland Dąbrowski – pasjonat historii, członek Stowarzyszenia Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza. Z wykształcenia geolog, od wielu lat zagorzały wielbiciel i badacz życia Jadwigi  Przybyszewskiej , wcześniej żony Jana Kasprowicza. Autor książki  „Kasprowicz, Przybyszewski  oraz ONA...Jadwinia” (2015).

 

niedziela, 13 sierpnia:

12:00 – 13:30 Renata Klamerus – urodziła się w Bydgoszczy. Absolwentka Wydziału Farmacji Akademii Medycznej w Łodzi. Po studiach wyszła za mąż za górala zakopiańskiego Ryszarda Klamerusa. Pierwszy tomik wydała w 2004 roku. Zawierał wiersze od lat sześćdziesiątych do roku 2004. W roku 2010 zaczęła pisać baśń dla dzieci pod tytułem ” Tami z krainy pięknych koni”. Książka została wydana przez Wydawnictwo Novae Res z Gdyni w lipcu 2011 roku. Drugi tom tej baśni wydano w 2014 roku ukazał się drugi tom noszący podtytytuł „ Tami z Kapadoclandii”. Trzeci tom tej samej baśni planowany jest na 2017 rok. I będzie nosi podtytuł „ Magiczna Kapadoclandia”. Do swojej baśni sama robi( ła) ilustracje stosując technikę colaż. Należy do Zakopiańskiego Klubu Literackiego TRAWERS

14:00 – 15:30 Teresa Bachleda-Kominek -  urodziła się w 1971 roku w Zakopanem. Wywodzi się z góralskiego rodu Gąsieniców. Od najmłodszych lat pisze wiersze, bajki, krótkie scenki teatralne, jasełka. Jej utwory są często prezentowane przez dzieci i młodzież podczas gwarowych konkursów recytatorskich, a zwłaszcza podczas Konkurs Poezji i Gawędy Podhala organizowanego w szkole na Cyrhli. Poetka jest także autorką hymnu Gimnazjum nr 3 im. Bł. Ks. J. Popiełuszki na Olczy w Zakopanem. Tomiki: „Bukowy listecek” (2014), „Reglowe świtanie” (2016)

 

facebook_page_plugin