Aktualności

fot.źródło: http://marcin-rzasa.blogspot.com/, fot. Julita Chudko

W trzecim dniu Festiwalu 13 sierpnia/niedziela o godzinie 18.00 w Miejskiej Galerii Sztuki im. Władysława hr. Zamoyskiego, ul. Krupówki 41 zostanie wręczona Literacka Nagroda Burmistrza Miasta Zakopane. Autorem statuetki dla laureata jest znany, zakopiański artysta Marcin Rząsa.

MARCIN RZĄSA - ur. 6 lipca 1965 w Zakopanem, polski artysta rzeźbiarz, syn Antoniego Rząsy. W latach 1980–1985 uczył się w Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem. Studia rozpoczął w 1985 roku w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie Po roku przeniósł się do Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie kontynuował studia w pracowni prof. Jana Kucza. Dyplom pod kierunkiem prof. Grzegorza Kowalskiego obronił w 1991 roku. W latach 1994–1995 studiował w Bratysławie w VSVU w pracowni J. Jankovica. Mieszka i pracuje w Zakopanem, gdzie wraz z żoną Magdą Ciszewską-Rząsą prowadzi Galerię Antoniego Rząsy.

Od czasu ukończenia studiów swoje prace pokazywał m.in w Instytutach Polskich w Berlinie, Bratysławie i Rzymie a także w BWA w Szczecinie, Olsztynie, Zakopanem, Suwałkach, Gorlicach, w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, w prywatnych galeriach w Zakopanem, Warszawie, Krakowie, Berlinie, Szydłowcu, Zutphen (Holandia), Rosenheim (Niemcy). Uczestniczył w plenerach artystycznych w Taylla (Węgry), Cap Arcona (Niemcy), Zakopanem i Gorlicach. Jest autorem statuetek przyznawanych autorom filmów na Spotkaniach z Filmem Górskim w Zakopanem.

Źródło: Wikipedia

facebook_page_plugin