Aktualności

W programie festiwalu nie zabraknie również sztuki. SŁOWA STOPIONE W OBRAZ, ROZDZIAŁ II „TANIEC SZCZĘŚLIWYCH CIENI” - pod takim tytułem odbędzie się wernisaż wystawy zakopiańskiej artystki Małgorzaty Rosińskiej.

Wszystkie prezentowane obrazy zostały przygotowane specjalnie na tę ekspozycję, ale stanowią ciąg dalszy cyklu „Słowa stopione w obraz”, którego pierwszą odsłonę (I rozdział) mogliśmy zobaczyć w roku 2014 podczas uroczystego otwarcia, po generalnym remoncie, czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej. Wystawa będzie więc jakby drugim rozdziałem całego cyklu, którego tytuł brzmi „Taniec szczęśliwych cieni”. Wszystkie obrazy zostały zainspirowane twórczością Alice Munro i w pewnym sensie są hołdem malarki złożonym jej ukochanej pisarce.

MAŁGORZATA ROSIŃSKA – malarka, rysowniczka i rzeźbiarka. Urodziła się 24 stycznia 1966 roku w Zakopanem.

      Absolwentka Liceum Plastycznego im. A. Kenara w Zakopanem. Studiowała w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. W 1992 roku obroniła dyplom na Wydziale Rzeźby, a w 1994 roku na Wydziale Malarstwa tejże uczelni.

      Od roku 1990 czynnie uczestniczy w życiu artystycznym, zarówno poprzez udział w wystawach zbiorowych, jak i organizację pokazów indywidualnych własnej twórczości. Jest autorką 33 wystaw indywidualnych.

      Dotychczas brała udział w około 150-iu wystawach zbiorowych w Polsce (m.in. „ Festiwal Polskiego Malarstwa Współczesnego” w Szczecinie, „Bielska  Jesień” w Bielsku Białej, „Muzyka w Malarstwie” w Tychach, „Triennale Polskiego Rysunku Współczesnego” w Lubaczowie, „Quadro Art” w Łodzi ) i za granicą ( we Włoszech, Niemczech, Austrii, Luksemburgu, Wielkiej Brytanii, Danii oraz na Słowacji ).

      W malarstwie zajmuje się zarówno sztuką figuratywną ( martwe natury, akty, cykle: „W cieniu zakwitających dziewcząt” i „Król Marcel I” ), jak również abstrakcją (np. cykle: „Czerwony, Zielony, Niebieski” i „Zapatrzenia” ).

      Rysunek, który stanowi nieodłączną część jej twórczości, w formie inspirowany jest sylwetką ludzką, natomiast w treści pełni funkcję diariusza.

      Artystka uczestniczy również w plenerach i sympozjach twórczych, podczas których realizuje własne „wizje pejzażu” danego miejsca.

      W roku 1994 otrzymała nagrodę w konkursie „Młoda Rzeźba Gdańska”, a w latach 2006 i 2007 statuetkę „Halna” ZPAP o/Zakopane za pracę roku.

      W 1996 roku urodziła syna Marcela.

      Zajmuje się również pracą pedagogiczną (w Liceum Plastycznym im.A.Kenara w Zakopanem od roku 1998 prowadzi pracownię rysunku i malarstwa ) oraz społeczną (w latach 2006 – 2010 prezes ZPAP o/Zakopane).

      Jej prace znajdują się w zbiorach Muzeum w Lubaczowie, Muzeum Historii Miasta Katowic, Muzeum Tatrzańskim oraz w wielu kolekcjach prywatnych w kraju i na świecie.

12 sierpnia/sobota, godz. 17.00, Miejska Biblioteka Publiczna im. Stefana Żeromskiego, os. Łukaszówki 4a

facebook_page_plugin