Aktualności

W tym roku nową propozycją festiwalu są słuchowiska. Dzięki nawiązaniu współpracy z poznańskim Festiwalem Słuchowisk już od pierwszego dnia festiwalu dzieci i młodzież będą mogły wsłuchać się w następujące opowiadania:

"Niewidzialna" jest historią nawiązywania i rozwoju przyjaźni pomiędzy bezdomną Łucją, a małym chłopcem Frankiem... Jego rodzice nie są zachwyceni tą znajomością, ale chłopca ciekawi ta dziwna postać, która nosi ze sobą wiele książek. To one są dla niej najcenniejsze, bo właśnie dzięki nim nie straciła do końca poczucia własnej wartości, poczucia człowieczeństwa. To historia także o tym, że każdy z nas zasługuje na drugą, a niekiedy i kolejną szansę, bo każdy ma prawo zacząć od nowa, a niepowodzenia nie zawsze są zawinione.
9 SIERPNIA 2019 (PIĄTEK), godz. 14.00, Kino Miejsce, ul. Władysława Orkana 2 (wejście od tyłu budynku Kina „Sokół”)
(od 7lat)

"Sarna", to słuchowisko poświęcone Simonie Kossak – postaci nietuzinkowej, wyrazistej, walczącej o głos tych, którzy w ludzkim świecie zostali tego głosu pozbawieni. Jako członkini ważnego dla kultury polskiej i europejskiej rodu Kossaków postanowiła znane sobie wartości przeszczepić na grunt zupełnie odmienny. Swoimi bliskimi uczyniła dzikie zwierzęta. Najbardziej ukochała sarny i im poświęciła całe swoje życie. Choć Simona Kossak była nieszablonową indywidualnością, to zawsze walczyła o dobro swojego stada. I to stada rozumianego wielowymiarowo – od grupy spokrewnionych ze sobą istot w obrębie jednego gatunku po cały ekosystem Puszczy Białowieskiej. Tu nigdy nie szła na kompromisy, pozostając wierną swoim przekonaniom i dobru natury.  Ze swoim życiowym partnerem, znanym fotografikieim i przyrodnikiem - Lechem Wilczkiem, stworzyli prawdziwy raj, w którym żyły razem tak odmienne gatunki jak pawie i dzik czy nawłoć kanadyjska, marcinki i tuje. Stworzyli miejsce piękne, bezpieczne, mądre, ciekawe i inspirujące. Zbudowali sobie raj, w którym żyli tak, jak chcieli. Na własnych warunkach, dając głos tym, którzy w ludzkim świecie pozostają niemi.
10 SIERPNIA 2019 (SOBOTA), godz. 13.00, Kino Miejsce, ul. Władysława Orkana 2 (wejście od tyłu budynku Kina „Sokół”)
(dla młodzieży)

"Obcy w lesie" jest opowieścią o tym, że Inny nie znaczy gorszy. Fakt, że jest nową istotą w naszym otoczeniu, dotychczas nieznaną, ale to przecież nie znaczy, że gorszą. To słuchowisko uczy tolerancji i akceptacji tego, co dotychczas niedoświadczone, niedotknięte. Po lesie rozchodzi się bowiem plotka, że pojawił się pingwin. No ale skąd mieszkańcy lasu mają wiedzieć, co to za istota "ten pingwin". Wpadają w popłoch, plotkują, a w ich opowieściach Obcy przybiera coraz bardziej groteskowe kształty. Okazuje się jednak, że strach ma wielkie oczy, a Pingwin jest przyjacielską istotą i fajnym kolegą.
11 SIERPNIA 2019 (NIEDZIELA), godz. 12.00, Kino Miejsce, ul. Władysława Orkana 2 (wejście od tyłu budynku Kina „Sokół”)
(od 5 lat)

Festiwal Słuchowisk odbywa się w Poznaniu i Wielkopolsce już od czterech lat. Jest wydarzeniem prezentującym oryginalne podejście do sztuki słuchowiskowej. Twórcy festiwalu przenoszą dźwiękowe produkcje teatralne z eteru do przestrzeni miejskiej, nadając tym samym nowy kontekst utworom dźwiękowym, które do tej pory głównie kojarzyły się z medium radia. Program festiwalu nastawiony jest przede wszystkim na prezentację premierowych projektów, angażujących przedstawicieli różnych środowisk twórczych. Słuchowiska przyjmują bardzo indywidualne formy, ponieważ aby skupić uwagę odbiorców na uszach, musimy odpowiednio dostosować przestrzeń prezentacji i zbudować całą dramaturgię jego odbioru, tak, aby głównym zmysłem odbiorczym był słuch. Dlatego nasze słuchowiska sytuują się gdzieś na pograniczu site-specific, sound artu, teatru i performance'u. Celem Festiwalu Słuchowisk jest ukazanie różnorodności dźwiękowej ekspresji i nowych możliwości obcowania ze słuchowiskami. 

Pomysłodawcami i kuratorami Festiwalu Słuchowisk są: Anna Szamotuła, Maria Marcinkiewicz-Górna oraz Patryk Lichota.

facebook_page_plugin