Aktualności

W sobotę, 15 sierpnia o godzinie 17.30 podczas spotkania NA TATRZAŃSKIM SZLAKU LITERATURY zaprezentowane zostaną książki nominowane do Nagrody Literackiej Zakopanego.

Spotkanie odbędzie się w Kinie Miejsce, a poprowadzi je Agnieszka Szymaszek.

Poniżej prezentujemy Państwu kilka spośród książek nominowanych do Nagrody Literackiej Zakopanego, książki nominowane do wyróżnienia za walory edytorsko-artystyczne oraz książkę zaproponowaną przez Kapitułę do uhonorowania dyplomem.


Halina. Dziś już nie ma takich kobiet. Opowieść o himalaistce Halinie Krüger-Syrokomskiej
Anny Kamińskiej

Pierwsze szczyty zdobywała w chustce na głowie, w czasach, gdy kobiety w górach były traktowane przez wspinaczy jak dodatkowy plecak. To od niej zaczął się alpinizm kobiecy!
Uznanie zdobyła spektakularnie. Ta droga uchodziła za przejście dla szaleńców. Zwłaszcza od czasu tragicznego wypadku z 1929 roku, utrwalonego przez Juliana Przybosia w wierszu Z Tatr. Siostry Skotnicówny wyszły ze swojego zakopiańskiego domu, by samodzielnie przejść Zamarłą Turnię. I nigdy nie wróciły do domu. Od tamtej pory żaden kobiecy zespół nie próbował pójść ich szlakiem, utrwalając fatalistyczny mit szczytu. Aż do lata 1960 roku, kiedy rankiem Halina Krüger-Syrokomska wyruszyła z Morskiego Oka, by niedługo być na ustach wszystkich i stać się środowiskową legendą. A potem się zaczęło…
Pierwsza Europejka na ośmiotysięczniku, polski rekord wysokości kobiet w Pamirze, wiele pierwszych kobiecych przejść w Tatrach, drogi w Alpach francuskich i szwajcarskich, zdobycie filaru Trollryggen w Norwegii. Należała do pierwszego pokolenia powojennych wspinaczy. Brała udział we wszystkich najważniejszych wyprawach swoich czasów, usilnie promując ideę wspinania się w kobiecych zespołach. Aż nagle odmówiono jej paszportu… Sukcesy Haliny przetarły drogę na najwyższe szlaki świata kolejnym himalaistkom, w tym Wandzie Rutkiewicz, która wielokrotnie towarzyszyła jej podczas wypraw. Te dwie czołowe polskie himalaistki różniło wiele. Nade wszystko: Krüger-Syrokomska nie chciała zginąć w górach… „Góry? To ważne jak cholera, ale oprócz tego jest też inne życie” — mawiała.
Po olbrzymim sukcesie Simony… oraz Wandy… Anna Kamińska powraca w góry z fascynującą opowieścią o Halinie Krüger-Syrokomskiej — kobiecie, niczym Simona Kossak, nieodkrytej, a zarazem himalaistce, bez której nie byłoby Wandy Rutkiewicz.
Nominacja do nagrody Literackiej Zakopanego.

Źródło: Wydawnictwo Literackie


Sielankowanie pod Tatrami. Życie codzienne i niecodzienne Zakopanego w XIX wieku Agnieszki Lisak

Zanim pod Tatrami zaczęli się regularnie pojawiać turyści, Zakopane zamieszkiwał „lud na pół dziki, chytry i chciwy”. Rafał Malczewski pisał zaś, że „zmienna aura Zakopanego kładła zdrowego w bety, halny wiatr wytracał chorych na płuca, z silniejszych robił alkoholików”.
Jak więc doszło do tego, że to miejsce niebezpieczne dla kieszeni i groźne dla zdrowia stało się ulubionym celem turystycznym Polaków, a dla wielu artystów, pisarzy, kompozytorów – domem? Jak zmieniające się warunki życia, rozwijający się transport, dzięki któremu miejscowość zyskała łączność ze światem, a także rosnąca moda na wędrowanie bez praktycznego celu, czyli turystykę, wpłynęły na popularność Zakopanego? Agnieszka Lisak postanowiła znaleźć odpowiedź na te pytania.
Na kartach tej książki nie brakuje też popularyzatorów Zakopanego. Nie tylko Tytusa Chałubińskiego, najbardziej znanego miłośnika Tatr, ale i księdza Stolarczyka, Sabały, Walerego Eljasza-Radzikowskiego czy Stanisława Barabasza. Ludzi, którzy rozsławili urok sielankowania pod Tatrami.

Partner wydania: Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem
Nominacja do nagrody Literackiej Zakopanego.

Źródło: Wydawnictwo Czarne


Mieczysław Karłowicz Fotografie

Jedyne tego typu wydawnictwo albumowe, ukazujące nie tylko różnorodność działalności Mieczysława Karłowicza, ale zawierające niemal wszystkie fotografie przez niego wykonane. Autorami części tekstowej są Maciej Pinkwart, Jacek Kolbuszewski, Małgorzata Łoboz, Władysław Malinowski, Anna Król oraz Zbigniew Ładygin, który czuwał również nad redakcją całości.

Nominacja do wyróżnienia za walory edytorsko-artystyczne

Źródło: COTG PTTK


Sztuka Skalnego Podhala. Przewodnik dla kolekcjonerów
Joanny Hübner-Wojciechowskiej

Jedyny taki przewodnik, który zawiera informacje historyczne, wskazówki dla kolekcjonerów i estymacje cenowe obiektów niewystępujących w obrocie aukcyjnym, a zasługujących na uznanie. Nieobecni na rynku sztuki twórcy, zapomniane dyscypliny odzyskują w tej publikacji należne im miejsce. To książka dla wszystkich miłośników Skalnego Podhala, których pociąga nie tylko magia gór, prostota dawnej architektury, ale i uroda przedmiotów codziennego użytku. Dla jednych będzie to podróż w czasie widziana z perspektywy artystów i ich dzieł, dla innych – wtajemniczenie w arkana sztuki o tematyce tatrzańskiej. Łatwo ulec fascynacji, a stąd już bliska droga do rozpoczęcia kolekcjonerskiej przygody, której tropy wskazuje autorka.

Joanna Hubner-Wojciechowska, dr historii sztuki, marszand, wieloletni pracownik Instytutu Sztuki PAN, jest autorką kilku książek: (m.in. Art déco, Lata 60. XX wieku. Sztuka użytkowa),  kilkudziesięciu artykułów, biogramów w Słowniku Artystów Polskich oraz tłumaczką publikacji z zakresu sztuki. W latach 90. XX w. po uzyskaniu dyplomu MBA pracowała jako dyrektor ds. marketingu i promocji w kilku wydawnictwach prasowych i książkowych. W latach 2000-2011 prowadziła w Warszawie Galerię Dynasy, specjalizującą się w sprzedaży mebli i akcesoriów gabinetowych. Z powodzeniem zajmuje się popularyzacją sztuki.  

Nominacja do wyróżnienia za walory edytorsko-artystyczne

Źródło: Wydawnictwo Arkady


P
iarżysko. Tatry i Zakopane w reportażach prasowych przełomu XIX i XX wieku Michała Jagiełły

Fascynacja górami, któż z nas jej nie doświadczył? Zachwyt ich potęgą, majestatem i tajemniczością nie był także obcy wizytującym Zakopane i okolice pierwszym turystom XIX wieku. Byli wśród nich wielcy pisarze (B. Prus, A. Asnyk, K. Przerwa-Tetmajer), malarze (W. Gerson, S. Witkiewicz), politycy, dziennikarze i ciekawi świata podróżnicy. Niektórzy opisali swoje wrażenia i przeżycia, publikując je w gazetach i tomach wspomnień.
Niniejsza książka zbiera wiele z tych relacji i zapisków. Opatrzone ciepłym, serdecznym komentarzem Michała Jagiełły są źródłem wiedzy o odkrywaniu piękna Tatr, kultury ich mieszkańców, opisem bohaterów wypraw górskich.

Publikację zrealizowano przy współpracy Muzeum Tatrzańskiego im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem.

Wydana pośmiertnie książka zaproponowana przez Kapitułę do uhonorowania dyplomem.

Źródło: Wydawnictwo Iskry

NA TATRZAŃSKIM SZLAKU LITERATURY
SOBOTA / 15.08.2020 / GODZ. 17.30
/prowadzenie Agnieszka Szymaszek/
>>Kino Miejsce, ul. Władysława Orkana 2 (wejście od tyłu budynku Kina „Sokół”)

facebook_page_plugin