Nasi Goście

Joanna Bator (ur. 1968 w Wałbrzychu) jest z wykształcenia kulturoznawczynią i filozofką. Dla literatury porzuciła pracę akademicką i publicystyczną. Międzynarodowe uznanie przyniosła jej pierwsza powieść Piaskowa Góra (2009), a potwierdziła je Trylogia Wałbrzyska , do której należy kolejno Chmurdalia (2010) i Ciemno, prawie noc (2011).
Witold Bereś (rocznik 1960) - Dziennikarz, pisarz i producent filmowy.
Małgorzata Czyńska (ur. 1975) – pisarka, dziennikarka, historyczka sztuki, krytyczka dizajnu i kuratorka wystaw, stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Barbara Gawryluk jest dziennikarką, tłumaczką i autorką książek dla dzieci. Od kilkunastu lat prowadzi w Radiu Kraków audycję "Alfabet" poświęconą literaturze dla dzieci.
Agnieszka Jurczyńska-Kłosok - doktor nauk humanistycznych w zakresie językoznawstwa, adiunkt w Katedrze Współczesnego Języka Polskiego na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, przewodniczka beskidzka i tatrzańska.
Aleksandra i Barbara w 2015 roku założyły Oficynę Wydawniczą Oryginały. Są autorkami międzypokoleniowych książek, m.in Banany z cukru pudru , Na Giewont się patrzy , Mewa na patyku oraz serii interakcyjnych zeszytów m.in. Babciu! Dziadku! Proszę opowiedz mi! .
Grzegorz Kasdepke (1972) – jeden z najpopularniejszych polskich pisarzy dla dzieci. Były wieloletni redaktor naczelny magazynu „Świerszczyk“. Opublikował ponad 50 książek, z których większość cieszyła się statusem bestselleru (m.in. Mam prawo, Kuba i Buba, Tylko bez całowania , A ja nie chcę być księżniczką, Mity dla dzieci, Potworak i inne kosmiczne opowieści ).
Agata Komosa-Styczeń – polonistka, dziennikarka, redaktorka, feministka, mama. Była redaktorką naczelną portali informacyjnych naTemat.pl i Wirtualnej Polski.
Anna Król – pisarka, z wykształcenia teatrolożka. Autorka książek Rzeczy. Iwaszkiewicz intymnie oraz Spotkać Iwaszkiewicza. Nie-biografia .
Rafał Królikowski - aktor filmowy i teatralny, absolwent Akademii Teatralnej w Warszawie.
Zbigniew Ładygin – dziennikarz, krajoznawca, publicysta. Pracował w "Gazecie Krakowskiej".
Małgorzata Majewska - językoznawczyni, zafascynowana pograniczem języka i psychologii, pracuje w Instytucie Dziennikarstwa UJ.
Krzysztof Najbor - ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną im. Ludwika Solskiego w Krakowie w roku 1985.
Krzysztof Napiórkowski – wokalista, a także pianista, gitarzysta, kompozytor, autor tekstów piosenek i producent muzyczny. Nominowany do nagrody Fryderyk 2019 za solowy album Semi electric .
Agata Napiórska – urodzona w Grudziądzu w 1983 roku, dziennikarka i tłumaczka, autorka książki Jak oni pracują oraz Szczęśliwe przypadki Józefa Wilkonia .
Daniel Odija (ur. 1974) – prozaik, scenarzysta komiksowy, autor słuchowisk, sztuk teatralnych, animator kultury.
Zośka Papużanka – mieszka i pisze w Krakowie, uczy języka polskiego. Zadebiutowała w roku 2012 Szopką , która przyniosła jej nominacje do Nagrody Literackiej Nike i do Paszportów „Polityki”.
Maciej Pinkwart – urodził się 16 III 1948 w Milanówku. Filolog, historyk, publicysta, literat. W 1965 ukończył liceum ogólnokształcące w Milanówku.
W tym roku wręczenie Nagrody Literackiej Zakopanego uświetni koncert Renaty Przemyk z zespołem .
Paweł Skawiński - doktor nauk leśnych, przyrodnik, znawca i pasjonat Tatr.
Justyna Sobolewska – polska krytyczka literacka, pisarka i dziennikarka związana na stałe z tygodnikiem „Polityka”.
Ewa Stadtmüller jest absolwentką filologii polskiej WSP (dzisiejszy UP) w Krakowie.
Wojciech Szatkowski – z zawodu jest historykiem, absolwentem Wydziału Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego, pracownikiem Muzeum Tatrzańskiego im. Dra Tytusa Chałubińskiego (od 1994 r.). Pracuje tu jako historyk, specjalista do spraw edukacji i promocji.
Agnieszka Szymaszek - dziennikarka specjalizująca się w tematach związanych z górami, redaktor naczelna kwartalnika „Tatry”, przewodniczka tatrzańska.
Józef Wilkoń (ur. 12 lutego 1930 w Bogucicach k. Wieliczki) – ilustrator, malarz, rzeźbiarz, twórca plakatów i scenografii teatralnych. Studiował malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (dyplom 1955) oraz historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim (dyplom 1954). Zilustrował ponad 200 książek dla dzieci i dorosłych w kraju i za granicą oraz sam napisał teksty do kilkunastu książek dla dzieci.
Łukasz Wojtusik - dziennikarz od wielu lat związany z radiem. Autor podcastu "Alfabet Wojtusika".
facebook_page_plugin