Aktualności

W tym roku Galę wręczenia Nagrody Literackiej Zakopanego dla autora najlepszej książki propagującej Zakopane i Tatry uświetni koncert "Czyżykiewicz & Cisło PRETEKST live". 


Czyżykiewicz & Cisło, to projekt muzyczno - wokalny, który powstał wiosną 2017 roku jako efekt wieloletniej współpracy śpiewającego i grającego na gitarze Teryksa Mirka Czyżykiewicza z wirtuozem gitary barytonowej Witoldem Cisło. Zamysłem Artystów było stworzenie nowych gitarowych aranżacji do wierszy wykonywanych niegdyś przez Czyżykiewicza z zespołem „Kameleon” bądź też solo takich autorów jak: Josif Brodski, Włodzimierz Wysocki, Thomas Hardy, Jacek Kaczmarski, Edward Stachura. W repertuarze można usłyszeć także autorskie piosenki Mirka Czyżykiewicza w nowych gitarowych opracowaniach oraz te z muzyką Witolda Cisło. Zwieńczeniem ponad rocznej wspólnej pracy jest nowa płyta "Czyżykiewicz & Cisło PRETEKST live", której premiera odbyła się w październiku 2018 roku.

Mirek Czyżykiewicz - Polski pieśniarz, kultowy bard, kompozytor, poeta, malarz. W swojej twórczości prezentuje refleksyjne podejście do życia i jego zjawisk. Debiutował na zawodowej scenie w gorlickim zespole "Ostatnia wieczerza w karczmie przeznaczonej do rozbiórki" Bogusława Diducha. W latach 80' związany był ze Studenckim Ruchem Artystycznym. Pierwsza publikacja autorskich wierszy Mirka Czyżykiewicza miała miejsce w 1986 roku w periodyku społecznokulturalnym "Radar". W 1988 r. nagrał autorską czarną płytę "Autoportret1" w Teatrze im I. S Witkiewicza w Zakopanem, jako efekt wspólnej akcji Programu 3PR., "AlmaArtu", Tygodnika Akademickiego "ITD" oraz" Polskich nagrań". Związany z Programem 3 Polskiego Radia i audycją Macieja Zembatego "Zgryz". Jest Laureatem FAMY w kategorii piosenki poetyckiej w latach 1986/7.Następnie w 1990 roku zdobył nagrodę Programu 3 Polskiego Radia im. Mateusza Święcickiego. W 1993 roku Mirosław Czyżykiewicz reprezentował Polskę na międzynarodowym Przeglądzie Form Teatralnych w Antwerpii, gdzie pokazał własne adaptacje muzyczne wierszy Josifa Brodskiego "Świat widzialny" w przekładach S.Barańczaka i K.Krzyżewskiej. W 1995 i 1996 wziął udział w koncercie „Kraina Łagodności” w ramach KFPP w Opolu. Od ponad 20 lat stale współpracuje z Ogólnopolskimi Spotkaniami Zamkowymi „Śpiewajmy Poezję” w Olsztynie oraz Studenckim Festiwalem Piosenki w Krakowie. Użyczył swojego głosu w telewizyjnych spektaklach „Dziady" (1997) w reżyserii J. Englerta oraz w „Dybuku” (1999) w reżyserii A.Holland. Stale współpracuje z Jerzym Satanowskim biorąc udział w jego projektach muzycznych, a także rozmaitych wznowieniach nagrań w różnych formach, min. Dziękuję za świat: piosenki A.Osieckiej 1997, Zanim będziesz u brzegu 2001, u boku Hanny Banaszak, "Sanatorium" 2004, "Konie narowiste" 2007 w polskich przekładach piosenek W. Wysockiego oraz Biała lokomotywa/Na błękicie jest polana (2011, teksty E. Stachury). Nominowany do Nagrody Muzycznej "Fryderyk" 2001 w kategorii "Album roku: piosenka poetycka". Wziął udział w projekcie Antoniego Murackiego Świat według Nohavicy (2008) oraz w nagrywaniu albumu Szukamy Stajenki (2008) złożonego z kolęd i pastorałek autorstwa J.Kaczmarskiego w aranżacjach Z.Łapińskiego. Wspiera również młodych muzyków angażując się w ich projekty. Płyta M.Czyżykiewicza "Odchodzę wracam" została wydana w 2015 roku. Natomiast ostania "Pretekst live" w roku 2018.

Witold Cisło - kompozytor, producent platynowej płyty Krzysztofa Kiljańskiego -„In the Room” w tym przeboju „Prócz Ciebie, nic” duet Kayah i K.Kiljański. Utwór “Stay” zapowiadający płytę wziął udział w eliminacjach krajowych do konkursu Eurowizji 2004. Singiel z płyty Prócz ciebie,nic kompozycja Witolda Cisło z tekstem Kayah została na festiwalu w Opolu 2005 przebojem roku. Kolejny utwór z płyty “I don't where life is going” wziął udział w konkursie o Bursztynowego Słowika na festiwalu w Sopocie 2005r. Nominowany do Nagrody Muzycznej "Fryderyk" 2005 w kategorii "Kompozytor roku". Autor, producent ,aranżer i wykonawca partii instrumentalnych piosenek na płytach wielu czołowych polskich i zagranicznych wykonawców m.in.: Magda Umer, Olga Bończyk, Katarzyna Jamróz, Katarzyna Żak, Mirosław Czyżykiewicz, Artur Gadowski, Zbigniew Wodecki, Willy Bell, Vojta Zicha, Piotr Polk, Marek Dyjak i wielu Innych.

link do fragmentów premierowego koncertu: https://youtu.be/r6_0ziCfa8Y

Zdjęcia: Mateusz Czech Fotografia

Zegar Katarzyna Białooka

 Bilety w cenie 10 zł do nabycia w Centrum Informacji Turystycznej (ul. Kościuszki 17) 

 

 

facebook_page_plugin