Aktualności

Podczas Zakopiańskiego Festiwalu Literackiego odbędzie się promocja książki Wojciecha Jarzębowskiego Bronek. Opowieść o Bronisławie Czechu. 

Bronisław Czech – skoczek narciarski, olimpijczyk, kurier tatrzański w czasie II wojny światowej, szlachetny człowiek, którego pasją były narty, a wielką miłością – rodzime Tatry.

Książka o jego pięknym, choć tak krótkim życiu, napisana przez Wojciecha Jarzębowskiego, ukazała się po raz pierwszy w 1957 roku. W 2019 roku ukazało się drugie wydanie, poprawione i uzupełnione,  wzbogacone licznymi fotografiami i ilustracjami. Ta poruszająca opowieść o legendarnym Bronku osnuta jest na tle wydarzeń okresu międzywojennego, czasu gdy, po odzyskaniu niepodległości odradzał się polski sport, gdy kształtowały się najzacniejsze jego wartości i najszlachetniejsze postawy sportowców. Bronisław Czech był właśnie jednym z tych wybrańców, którzy zapoczątkowali historię polskich sportów zimowych. On, jako pierwszy Polak stawił czoła takim potęgom narciarskim jak Norwegowie, Finowie czy Szwajcarzy, a rywale widząc jego zaangażowanie i możliwości zawsze z szacunkiem mówili o jego osobie.  Trudno tak naprawdę odgadnąć, co było większą pasją Bronka sport czy góry. Na pewno czuł się najszczęśliwszy, gdy trenował na szlakach tatrzańskich „z wiatrem w zawody stając”.

Źródło: www.wydawnictwonaszczyt.pl

9.08 / PIĄTEK / GODZ. 18.00 / PLAC NIEPODLEGŁOŚCI / PROWADZENIE WYDAWNICTWO NA SZCZYT

facebook_page_plugin