Aktualności

Przedstawiamy sylwetki prowadzących spotkania autorskie podczas 5. Zakopiańskiego Festiwalu Literackiego.


Agnieszka Jurczyńska-Kłosok - doktor nauk humanistycznych w dziedzinie językoznawstwa, nauczycielka, przewodniczka beskidzka i tatrzańska.

Jej dziecięca fascynacja Tatrami przerodziła się w sposób na życie. Laureatka I nagrody w konkursie na najlepszą pracę doktorską o tematyce górskiej w roku 2017 za dysertację Konceptualizacja przestrzeni górskiej na przykładzie polskiego nazewnictwa Tatr obronioną na Wydziale Polonistyki UJ. Na co dzień uczy języka polskiego w zakopiańskim Zespole Społecznych Szkół Ogólnokształcących STO i stale współpracuje z „Gazetą Górską” (COTG PTTK w Krakowie). Z dużą przyjemnością angażuje się we wszelkie działania, których celem jest szerzenie wiedzy na temat gór, literatury i języka.


Małgorzata Majewska
- językoznawczyni, zafascynowana pograniczem języka i psychologii, pracuje w Instytucie Dziennikarstwa UJ.

Bada język w relacjach międzyludzkich, chociaż czasem też wykorzystuje go do pisania różnych rzeczy. Kocha kawę, bieganie i Mariusza Szczygła. W tym roku na Zakopiańskim Festiwalu Literackim po raz kolejny wystąpi w roli prowadzącej.


Agnieszka Szymaszek
 - dziennikarka specjalizująca się w tematach związanych z górami, redaktor naczelna kwartalnika „Tatry”, przewodnik tatrzański.


Łukasz Wojtusik
– dziennikarz od lat związany z radiem. Autor wielu rozmów z przedstawicielami kultury i sztuki.

Prowadzi autorską audycję „Krakowskie Przedmieście”, współprowadzi program "Poczytalni". Laureat nagrody Dziennikarzy Małopolski dla najlepszego dziennikarza kulturalnego. Wybrany najlepszym wykładowcą Uniwersytetu Dzieci 2018/2019. Współpracuje z wieloma instytucjami kultury.

Autor książki – rozmów z ojcem Leonem Knabitem „Dusza z ciała wyleciała. Rozmowy o śmierci i nie tylko”; współautor z Piotrkiem Żyłką i Grzegorzem Kramerem SJ książki „Łobuzy. Grzesznicy mile widziani”.

Ma super żonę, dwóch synów, dużo czyta, zbiera ikony, a gdy jest za głośno, jedzie do Tyńca, albo na Camino.


Krzysztof Najbor
- ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną im. Ludwika Solskiego w Krakowie w roku 1985.

Aktor Teatru Witkacego, z którym związany jest od początku jego istnienia, grając tutaj jeszcze jako student IV roku Szkoły. W roku 1990 po raz pierwszy wystąpił w roli reżysera realizując spektakl zatytułowany "Zakochany diabeł" według tekstów Jana Sztaudyngera. W spektaklu tym oprócz reżyserii zajął się scenografią i opracowaniem tekstu. W 1998 roku wyreżyserował spektakl "Pif! Paf! Puf!", a 28 kwietnia 2001 roku odbyła się premiera "Mazepy" Juliusza Słowackiego w jego reżyserii. W 2006 roku wyreżyserował "Kołatkę" - spotkanie z poezją Zbigniewa Herberta. Ostatnim przedstawieniem według Krzysztofa Najbora był spektakl "OK! - SZA wg Witkacego", którego premiera odbyła się 1 maja 2013 roku.

W 2010 roku nagrodzony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Brązowym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".


Wojciech Chowaniec
- Absolwent Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie.

Właściciel Centrum Sztuki i Rekracji MOVYTZA w Rybniku. Aktor, tancerz, reżyser oraz producent. Współpracuje z takimi teatrami jak: Bytomski Teatr Tańca i Ruchu ROZBARK, Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach, Teatr St. I. Witkiewicza w Zakopanem. Twórca choreografii w spektaklach dziecięcych na zamówienie. Prowadzi warsztaty aktorskie oraz z zakresu teatru tańca dla dzieci, jak i dla dorosłych.

 

facebook_page_plugin