Aktualności

Serdecznie zapraszamy na spotkanie "Na Tatrzańskim Szlaku Literatury", podczas którego odbędzie się prezentacja książek nominowanych do Nagrody Literackiej Zakopanego.

  1. Skoczkowie. Przerwany lotDariusz Jaroń, Marginesy
  2. Berbeka. Życie w cieniu Broad Peaku, Dariusz KortkoJerzy Porębski, Agora
  3. Pięć Stawów. Dom bez adresu, Beata Sabała-Zielińska, Prószyński i S-ka

oraz prezentacja książek nominowanych do wyróżnienia za walory edytorsko-artystyczne:

  1. Tatry i Zakopane w ilustracji Walerego Eljasza-RadzikowskiegoRadosław Kuty, Wydawnictwo, Księgarnia, Antykwariat Górski „Filar”
  2. Praca zbiorowa Dłutem. Piórem. Rząsą. Antoniemu Rząsie w stulecie urodzin, Fundacja im. Antoniego Rząsy

/prowadzenie Agnieszka Szymaszek i Zbigniew Ładygin/

SOBOTA / 10 LIPCA 2021 / GODZ. 19:00
>> Kino Miejsce, ul. Władysława Orkana 2 (wejście od tyłu budynku Kina „Sokół”)

Wręczenie Nagrody Literackiej Zakopanego oraz koncert Renaty Przemyk z zespołem odbędzie się w niedzielę (11 lipca) o godzinie 18:00.

NIEDZIELA / 11 LIPCA 2021 / GODZ. 18:00
>> Plac Niepodległości

---------------------------------------------------------------------------------------

Berbeka. Życie w cieniu Broad Peaku, Dariusz KortkoJerzy Porębski, Agora

Historia Macieja Berbeki zawiera w sobie wszystkie emocje, jakie są udziałem niemal każdego wielkiego himalaisty: radość zdobywania, gorycz porażki, przyjaźń i zdrada, miłość i zadra. Jest jeszcze wielka tajemnica, która czyni tę opowieść fascynującą. Sami kierujemy naszym losem, czy jest on zapisany? Czym jest przeznaczenie i czy w ogóle istnieje? Nasze życie to świadome wybory czy ciąg przypadkowych zdarzeń?  Kto wie?

Himalaista, przewodnik górski IVBV, ratownik TOPR, artysta, scenograf związany z Teatrem im. S.I. Witkacego w Zakopanem. Maciej Berbeka zdobywca pięciu ośmiotysięczników, pierwszy człowiek, który zimą przekroczył wysokość 8000 metrów w Karakorum. Zimowy zdobywca Manaslu (wejście bez tlenu), Czo Oju i Broad Peaku dwunastej pod względem wysokości góry na świecie, która w marcu 2013 roku zabrała go na zawsze. 

Berbeka cudem unika śmierci na Broad Peaku w 1988 roku. Wraca przeświadczony o zdobyciu góry, choć okazuje się, że od szczytu dzieli go kilkanaście metrów w pionie. Ta porażka go zmienia. Rzadziej jeździ w góry, zakłada firmę, dba o dom, żonę i synów. Co sprawia, że po 25 latach zwyczajnego i dobrego życia znów pakuje plecak i jedzie właśnie pod tę górę? Co go tam pcha ćwierć wieku później? Niezałatwione porachunki, żądza przygody, zew? A może przeznaczenie?

„Przyszłość nie jest jeszcze napisana - mawiał Jerzy Kukuczka. - Ale nie będziesz żyć sekundy dłużej, niż jest ci to dane. Nie uciekniesz od tego, choćbyś nie wiadomo jak próbował”.

Ta książka przedstawia mojego Ojca nie tylko jako wybitnego sportowca - himalaistę - ale pokazuje też jego bogate i różnorodne życie w "dolinach codzienności". Cieszę się, że możecie poznać jego historię. Stanisław  Berbeka

Maciek zaprosił mnie na wyprawę już po śmierci. Otworzył mi drzwi do własnego domu i rodziny.  Przez trzy lata pracy nad filmem szedłem jego śladem i często w jego butach. To doświadczenie zmieniło i przewartościowało moje życie. Wejście w góry wysokie wzbudziło ekstremalne emocje, nauczyło doceniać proste rzeczy i precyzyjnie podejmować decyzje - o tym, z kim wiążemy się liną, z kim idziemy.  O Maćku mógłbym czytać i opowiadać godzinami, choć nigdy osobiście go nie poznałem. Ta książka zaprasza do podróży przez świat Berbeki, a patrzenie jego oczami z pasją do gór i miłością do bliskich, prostuje nasze strachy. Ireneusz Czop, odtwórca roli Maćka Berbeki w filmie fabularnym o Broad Peaku

Książka bardzo trafnie oddaje atmosferę siermiężnej powojennej Polski i problemy naszych wspinaczy aż do współczesności. Autorzy wspaniale ukazują rodzące się przyjaźnie górskie i życie rodzinne głównego bohatera. Maciej Pawlikowski, himalaista, ratownik TOPR, partner wspinaczkowy Maćka Berbeki

---------------------------------------------------------------------------------------

Pięć Stawów. Dom bez adresu, Beata Sabała-Zielińska, Prószyński i S-ka

Kiedyś, żeby zarezerwować tu miejsce, trzeba było wysłać list - tradycyjnie, pocztą. Do skrzynek wpadały więc kartki i koperty opisane: "Schronisko w Pięciu Stawach Polskich. Tatry!".

"A gdzie adres?!", zżymali się urzędnicy Poczty Polskiej, dopytując o nazwę ulicy, numer budynku i kod pocztowy. „To dom bez adresu!”, tłumaczyli oczywistą oczywistość miłośnicy Tatr, rwąc włosy z głowy, że można nie wiedzieć, o jakie miejsce chodzi.

Do Pięciu Stawów nie dojedziesz. I nie zawsze dojdziesz! Tu wciąż warunki dyktuje natura. To najwyżej położone schronisko PTTK w polskich Tatrach, a jednak rezerwacje robi się z rocznym wyprzedzeniem… bo przecież to legendarna "Piątka".

Tu szarlotka od zawsze smakuje tak samo, czyli wyśmienicie; niedźwiedź co rusz zagląda do spiżarni, a Biała Dama ponoć nadal strąca taterników z Zamarłej Turni. I obowiązkowo zima na kilka tygodni odcina niekiedy dolinę od świata.

Od blisko stu lat schronisko prowadzi jedna rodzina - słynny ród Krzeptowskich. Z czym się mierzą, jak żyją, jak wychowują dzieci i jak tworzą miejsce, które stali bywalcy nazywają domem? Czy każdy znajdzie w nim miejsce? O codzienności, tej zwykłej i niezwykłej, opowiadają szefowe schroniska: Marychna i Marta (a w swoim pamiętniku ich babcia - Maria Krzeptowska) oraz ludzie przez lata z nim związani.

To nie tylko historia domu gdzieś na końcu świata z własnym duchem i tożsamością. To także opowieści o tym, co wszyscy kochamy w górach: o pasji, braterstwie i pokorze. I punkcie, gdzie krzyżują się szlaki górskie i ludzkie.

---------------------------------------------------------------------------------------

Praca zbiorowa Dłutem. Piórem. Rząsą. Antoniemu Rząsie w stulecie urodzin, Fundacja im. Antoniego Rząsy

"(...) Rok 2019, stulecie urodzin Antoniego Rząsy, ogłosiliśmy Rokiem Rząsy. Czekaliśmy od paru lat na ten jubileusz. W pierwotnych wizjach wyobrażaliśmy sobie uroczyste otwarcie nowej siedziby Galerii. Skończyło się skromniej, ale na pewno był to rok bardzo ciekawy i obfitował w ważne odkrycia. (…) Kulminacją Roku Rząsy była Konferencja w stulecie urodzin. Dzięki temu spotkaniu powstały teksty, które znajdują się w niniejszej książce. Wystąpienia odkrywcze, czasem przewracające do góry nogami nasze schematy interpretacji Rząsy, solidne i porządkujące stan wiedzy”.
Magda Ciszewska Rząsa. Rok Rząsy 2019

"Setna rocznica urodzin mojego ojca w naturalny sposób stała się pretekstem do postawienia sobie pytań o początki i genezę jego twórczości. Fascynujace jest to, co mogło ukształtować wyobraźnię małego chłopaka z podkarpackiej wsi i pasjonująca jest droga odnajdywania własnego języka plastycznego. Sam jestem rzeźbiarzem i wiem, jak trudno uwolnić się od tego co już widzieliśmy, czego nas uczono, co przez lata wlewało się w naszą głowę i kształtowało naszą wyobraźnię. Niesamowite, jak człowiek z pozoru cichy i skromny potrafił w swojej twórczości „stanąć w poprzek” tradycji wyniesionej z rodzinnej wsi i jednocześnie iść pod prąd tego, co działo się aktualnie w sztuce.
Zorganizowane przez nas sesja, wystawy, plener były próbą znalezienia odpowiedzi na te pytania."
Marcin Rząsa, Rok Rząsy 2019

---------------------------------------------------------------------------------------

 

facebook_page_plugin