Aktualności

W trakcie festiwalu zapraszamy do obejrzenia wystawy "Mistrzowie Ilustracji" wydawnictwa "Dwie Siostry", a dla dzieci w plenerowej czytelni przyszykowane będą "Mistrzowskie Kolorowanki".

Przygotowana przez Wydawnictwo Dwie Siostry wystawa „Mistrzowie Ilustracji” prezentuje prace ośmiorga wybitnych ilustratorów, którzy współtworzyli świetność polskiej grafiki książkowej w jej najlepszym okresie. Bohdan Butenko, Anna Kołakowska, Danuta Konwicka, Zbigniew Lengren, Maria Orłowska-Gabryś, Mirosław Pokora, Jan Marcin Szancer i Teresa Wilbi to artyści, których niezwykłe ilustracje na trwałe zapisały się w pamięci kilku pokoleń młodych czytelników, tworząc z ilustrowanymi tekstami nierozerwalną całość.

Każdy z nich wypracował własny, oryginalny styl graficzny rozpoznawalny na pierwszy rzut oka: smukłych linii Szancera nie sposób pomylić z dowcipną lapidarnością Butenki, a oszczędnej kreski Lengrena –z subtelnym realizmem Orłowskiej-Gabryś. Wystawa będzie znakomitą okazją do zaobserwowania tej stylistycznej różnorodności, ilustracje zostaną bowiem zaprezentowane w formie efektownych wielkoformatowych wydruków (100cm x 160cm), na których każda kreska widoczna jest (dosłownie i w przenośni) czarno na białym.

Reprodukcjom towarzyszą napisane z przymrużeniem oka i skrzące się od zaskakujących ciekawostek sylwetki ilustratorów. Który z bohaterów wystawy miał w szkole zaledwie słabą tróję z plastyki? Która z ilustratorek była zapaloną motocyklistką? Dla kogo rodzice zaplanowali karierę aptekarza? Kto potrafił nie tylko świetnie rysować, ale i wybornie przyrządzić własnoręcznie zebrane ślimaki? Tego wszystkiego i wielu innych nieznanych faktów dowiemy się z wystawy.

Wystawa zapożyczyła swój tytuł od popularnej serii książek „Mistrzowie Ilustracji”, w której Wydawnictwo Dwie Siostry publikuje reedycje klasycznych tytułów literatury dziecięcej zilustrowanych przez najwybitniejszych przedstawicieli polskiej grafiki książkowej. W serii dotychczas ukazały się „Babcia na jabłoni” Miry Lobe (il. Mirosław Pokora), „Odwiedziła mnie żyrafa” Stanisława Wygodzkiego (il. Mirosław Pokora), „Gałka od łóżka” Mary Norton(il. Jan Marcin Szancer), „Cukiernia pod Pierożkiem z Wiśniami” Clare Compton (il. Maria Orłowska-Gabryś), „Malutka czarownica” Otfrieda Preusslera (il. Danuta Konwicka), „Latający detektyw” Åke Holmberga (il. Anna Kołakowska), „Joachim Lis detektyw dyplomowany” Ingemara Fjella (il. Teresa Wilbik), „Pan Popper i jego pingwiny” Richarda i Florence Atwater (il. Zbigniew Lengren) – i właśnie z tych książek pochodzą prace prezentowane na wystawie.

Wszystkim książkom wydanym pod szyldem „Mistrzowie  Ilustracji” atrakcyjności dodaje znakomita oprawa edytorska – mistrzowskie ilustracje są w nich odświeżone i znakomicie wyeksponowane, zyskując blask, którego przed laty nie mogła im dać uboga peerelowska poligrafia. Połączenie najwyższej jakości literackiej, graficznej i edytorskiej tworzy całość, której nie sposób się oprzeć – czego dowodem uznanie czytelników i liczne przyznane serii wyróżnienia i nagrody. Dla dorosłych wystawa „Mistrzowie Ilustracji” będzie sentymentalną podróżą w krainę dzieciństwa. Dla dzieci – spotkaniem z najlepszymi tradycjami polskiej grafiki książkowej, które, mimo upływu lat, wcale się nie starzeją. Dla wszystkich bez wyjątku – okazją do obejrzenia świetnych ilustracji i zastrzykiem pozytywnej energii i uśmiechu.

Wystawa "Mistrzowie Ilustracji" wydawnictwa "Dwie Siostry" jest już dostępna do obejrzenia:
 
Centrum Informacji Turystycznej na Dworcu przy ul. Chramcówki 35
Od dziś (7 lipca) do niedzieli (11 lipca) w godz. 9:00-17:00
 
Zakopiańskie Centrum Kultury - Miejska Galeria Sztuki im. Władysława hr. Zamoyskiego, ul. Krupówki 41
Od czwartku (8 lipca) do soboty (10 lipca) w godz. 9:00-17:00
 
Miejska Biblioteka Publiczna oddział dla Dzieci i Młodzieży
 

 

 

 

facebook_page_plugin