Aktualności

Zakopiański Festiwal Literacki, który zadebiutował w 2016 roku na kulturalnej mapie Polski, nawiązuje do bogatej tradycji literackiej Zakopanego, które w latach 20 -tych ubiegłego wieku stanowiło centrum życia kulturalnego, było miejscem wypoczynku i twórczej działalności wybitnych polskich pisarzy.

Celem festiwalu jest przywrócenie pamięci o literackiej i kulturalnej tradycji miasta położonego u stóp Giewontu, którą przed laty tworzyły takie nazwiska jak chociażby Stefan Żeromski, Stanisław Ignacy Witkiewicz „Witkacy”, Jan Kasprowicz,  Karol Szymanowski, Zofia Stryjeńska, Kornel Makuszyński i wielu innych.

Już od siedmiu lat Zakopane na powrót staje się literacką stolicą Polski, dzięki wybitnym pisarzom i artystom uczestniczącym w Festiwalu oraz Targach Książki pod hasłem „Pod Tatry tylko z książką”.

Spotkania autorskie, promocje książek, dyskusje literackie, pokazy filmów, a także wystawy sztuki i koncerty to tylko niektóre z pozycji budujących coroczny program Festiwalu tworzącego Koalicję Letnich Festiwali Literackich.

Niewątpliwie najbardziej wyczekiwanym wydarzeniem każdej edycji jest przyznanie Nagrody Literackiej Zakopanego przez Burmistrza Miasta Zakopane dla autora książki propagującej miasto i Tatry.

Kto w tym roku zostanie laureatem? Przekonamy się już wkrótce.

Do zobaczenia na tatrzańskim szlaku literatury, na którym między innymi spotkamy się z legendą Zakopanego - białym misiem – świętującym swoje stulecie.

8-10 lipca 2022

 

A już dziś na Goyki 3 w Sopocie o godzinie 17.00 zostanie otwarta wystawa promująca 7. Zakopiański Festiwal Literacki, podczas którego swoje setne urodziny będzie obchodził wspomniany wcześniej symbol Zakopanego - biały miś.

Autorkami wystawy są Aleksandra Karkowska i Barbara Caillot, które w pierwszym dniu 7. Zakopiańskiego Festiwalu Literackiego promować będą swoją najnowszą książkę pt. „Foto z misiem”.

Zdjęcie: Oficyna Wydawnicza Oryginały

https://fotozmisiem.oryginaly.com.pl/

facebook_page_plugin