Aktualności

Zapraszamy na wystawę "Foto z misiem. 100-lecie zakopiańskiego białego misia", którą można obejrzeć przy Oczku Wodnym na Krupówkach.
 
Jak powiadają, w 1922 roku zakopiański fotograf, Henryk Schabenbeck, zamówił pierwszą skórę misia u kuśnierza.
Od tej pory przez lata każdy, kto przyjeżdżał do Zakopanego, chciał mieć zdjęcie z białym misiem.
Zdjęcia były robione przede wszystkim na Gubałówce i Krupówkach, a także w Dolinie Kościeliskiej czy Kuźnicach.
 
Zdjęcie z misiem to było coś! Koniecznie trzeba było je mieć, tak jak wjechać kolejką na Kasprowy czy pójść do Morskiego Oka.
Jak się okazało, miś lubił podróżować. Można było go spotkać w Sopocie, Gdyni, Juracie, Bydgoszczy, Warszawie, Chorzowie i w wielu innych miastach i miasteczkach. 
 
Co w nim jest takiego magicznego, że prawie każdy ma z nim zdjęcie? Miś dostarcza trochę wrażeń, ekscytacji, trochę śmiechu, zaskoczenia. Odciąga nas od szarości dnia codziennego i zabiera w świat baśni. A po latach to zdjęcie przywołuje sentyment do czasów dzieciństwa, młodości.  
 
Miś stał się ikoną popkultury. Łączy wszystkie światy, przełamuje granice i bariery społeczne. Dzięki misiowi wszyscy czują się równo.
Miś nie ocenia i kocha każdego.
„Do tej pracy trzeba znać się na ludziach i wyczuwać, jakie chcą zdjęcie, bo jedni stoją »sztywno«, a inni chcą interakcji. Wtedy trzeba odpowiednio się zachować jako miś. Dzieci czasami same się przytulą i nie chcą miśka puścić, a inne, nieśmiałe, boją się.
Czasem zaczepiają, ale jak rozbierę łeb, to nabierają szacunku do dziadka” — opowiada pan Marek Zawadzki, obecny Pan Miś na Krupówkach.
 
Barbara Caillot i Aleksandra Karkowska są autorkami projektu „FOTO Z MISIEM”, w ramach którego zbierają zdjęcia z tym białym niedźwiedziem. Otrzymały ich ponad 1000! 
Na stronie www.fotozmisiem.oryginaly.com.pl umieszczane są wszystkie nadsyłane zdjęcia.
 
Świętujmy 100 lat
zakopiańskiego białego misia!
 
Piątek /8 lipca/ godz. 15.30
Oficjalne rozpoczęcie 7. Zakopiańskiego Festiwalu Literackiego
oraz
otwarcie wystawy fotografii Foto z misiem. 100-lecie zakopiańskiego białego misia
>>Przy Oczku Wodnym na Krupówkach
 
facebook_page_plugin