Aktualności

W tym roku wręczenie Nagrody Literackiej Zakopanego uświetni koncert piosenek Edwarda Stachury w wykonaniu Andrzeja Bieniasa.

NIEDZIELA / 9 LIPCA 2023 / GODZ. 18:00

>> TEATR WITKACEGO, UL. CHRAMCÓWKI 15

>> WSTĘP WOLNY

 

„Minęło wiele miesięcy
ale mnie nic nie minęło
czas dla mnie w miejscu przystanął
takie jest chłopcy, takie jest piekło.
Na odgłos kroków po schodach
serce wciąż skacze do gardła
że może jednak to ona
ona to piękna, moja zagłada”

„Się zaśpiewa o tym wolniutko, a Ty tylko słuchaj” na podstawie utworów Edwarda Stachury, to recital Andrzeja Bieniasa, aktora Teatru Witkacego, w towarzyszeniu wybitnych muzyków związanych z zakopiańską sceną.

Spotkanie Andrzeja Bieniasa ze Stachurą, zaowocowało spektaklem, próbującym odpowiedzieć na pytanie kim jest człowiek „Nikt”.

W czasach, w których wręcz nakazuje się młodemu człowiekowi, żeby kimś został, ten „Ktoś”, to „Ja”, staje się ogromnym ciężarem. Nie pozwala nam na zrozumieć istoty świata, jego nieśmiertelności, nieprzemijalności.

„Ja” nigdy nie pamięta o „Ty”, ponieważ zajmując sobą cały wszechświat, nie pozostawia miejsca dla czegokolwiek innego.

Człowiek „Nikt” nie ma nic i dlatego nie boi się tego utracić.

Stachura dzisiaj to swoisty hamulec dla ludzkości, hamulec, bez którego świat nie zatrzyma się nad przepaścią, do której niechybnie galopuje.

W koncercie wystąpią:

ANDRZEJ BIENIAS
Aktor Teatru Witkacego, absolwent wydziału aktorskiego na krakowskiej PWST (obecnie AST). Z zakopiańską sceną związany od 1996 roku, tworząc kilkadziesiąt ról teatralnych. Współzałożyciel, wokalista i autor tekstów zespołu Nic Do Ukrycia, z którym wydał płytę „Niepłytka płytka”. Reżyser koncertu „Wyzwolone sny, czyli Rzecz o Niepospolitej”, a także spektakli „Stachura” i „Hotel Utopia”.

KAMIL CUDZICH
Pochodzi z muzycznej rodziny Cudzichów, absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach. Na perkusji zaczął grać w wieku 10 lat, a na scenie muzycznej jest już blisko 30 lat. Koncertował w wielu krajach Europy, Azji i w Stanach Zjednoczonych. Ma na swoim koncie nagranych kilkanaście płyt studyjnych i koncertowych. Współpracował m. in. z Mietkiem Szcześniakiem, Jorgosem Skoliasem, Marcinem Pospieszalskim, braćmi Golec, zespołem Krywań, Natalią Niemen, Andrzejem Lampertem.

MACIEJ GRUCHACZ
Gitarzysta, muzyk, aranżer. Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach. Gitara jako instrument o nieograniczonych możliwościach to jego główne narzędzie ale równie chętnie sięga po wszystko inne co ma struny. Jako muzyk sesyjny uczestniczy w wielu projektach krajowej sceny muzycznej. Zaprzyjaźniony szczególnie z twórczością teatru Witkacego w Zakopanem. Jako artysta chętnie porusza się po różnych stylach muzycznych. Eksplorowanie nowych przestrzeni w muzyce sprawia mu największą radość.

MAX KOWALSKI
Kontrabasista, kompozytor, lider i założyciel zespołu Max Klezmer Band, kontrabasista w zespole Luka Mazur Quartet, aranżer, absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie. Jest autorem muzyki do spektakli dla wielu teatrów w całej Polsce, m.in. Teatr Witkacego, Teatr Polski we Wrocławiu, Teatr Scena Premier Invitro w Lublinie, Teatr Polski w Bielsku-Białej.

BOGUSŁAW ZIĘBA
Absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie. Współtwórca wielu zespołów muzycznych m. in.: Frittata, Nic Do Ukrycia, According to Plan, Acoustic Acrobats , członek zespołów Sokół Orchestra, MKB. Koncertował w Polsce, wielu krajach Europy oraz
Chinach i Afryce. Uczestniczył w wielu festiwalach muzycznych. m.in. z zespołem Frittata zagrał na zaproszenie Nigela Kennedy podczas Zakopiańskiej Wiosny Jazzowej, oraz na Polish Weekend w Londynie. Z projektem Kazimierskie trio zagrał we Francji na festiwalu Wazzemes Accordion Festival supportując  Richard Galliano Quartet. Obecnie w zespole  „According To Plan” realizuje autorskie kompozycje zdobywając uznanie m.in. w finale konkursu Jazz Juniors w 2014 roku oraz w finale konkursu Bielskiej Zadymki Jazzowej w 2017 r. Współpracuje jako wykonawca muzyki z teatrem Witkacego w Zakopanem oraz teatrami KTO, Nowym Proxima, Ludowym w Krakowie.

facebook_page_plugin