Aktualności

Podczas Gali Zakopiańskiego Festiwalu Literackiego w Kinie Giewont, która odbyła się 7 lipca, poznaliśmy tegorocznego laureata Nagrody Literackiej Zakopanego. Zwycięzcą została publikacja Mateusza Waligóry i Dariusza Jaronia, „Tatrzańskie Opowieści”, Wydawnictwo SQN 2023. Wyróżnienie za walory edytorsko-artystyczne przyznano książce „Pejzaże Tatrzańskie. Zima”, autorstwa ks. Zbigniewa Pytel, Wydawnictwo AA 2023. Nagrodę publiczności otrzymała ponownie, tak jak w przypadku nagrody głównej książka Mateusza Waligóry i Dariusza Jaronia, „Tatrzańskie Opowieści”.

Oprócz „Tatrzańskich Opowieści”, do tegorocznej Nagrody Miasta Zakopane nominowana była książka Wojciecha Gąsienicy-Byrcyna, „Polowactwo czyli Myślistwo Tatrzańskie”, wydana przez Ośrodek Kultury Leśnej w Głuchowie 2023.

Z kolei w kategorii „Wyróżnienie dla książki o wybitnych walorach edytorsko-artystycznych” prócz zwycięzcy nominowano książkę Jana Krzeptowskiego-Sabały i Władysława Bętkowskiego, „Dzikie Tatry. Poznaj prawdziwe oblicze tatrzańskiej przyrody”, Wydawnictwo Bezdroża 2023.

Nagrodę Literacką Zakopanego honoruje żyjących autorów najlepszych książek propagujących Zakopane i Tatry, wydanych w Polsce po raz pierwszy w roku kalendarzowego poprzedzającego rok ogłoszenia danej edycji Nagrody.

Książki do nagrody nominowało jury w składzie: Anna Janko (przewodnicząca), Bożena Gąsienica, Tomasz Jastrun, Agnieszka Jurczyńska-Kłosok, Paweł Skawiński i Iwona Smolka.

Fot. Dawid Gondek

 

 

facebook_page_plugin