Aktualności

Góry i literatura - szlaki znane i nieznane: panel dyskusyjny dot. literatury górskiej / prowadzenie: Ewa Grzęda/ autorki :  Anna Kamińska, Beata Słama i Anna Pigoń

📅 Data: 12 lipca 2025 / sobota /     🕜 Godzina: 17:00    📍 Miejsce: Plac Niepodległości, Zakopane

Dołącz do nas!

 

 

Dr hab. Ewa Grzęda Prof. UWR, historyk literatury, obecnie pracuje w Zakładzie Historii Literatury Romantyzmu na Uniwersytecie Wrocławskim, kieruje Pracownią Badań Humanistycznych nad Problematyką Górską www.gory-pbhpg.eu  Jest autorką ponad 100 rozpraw i artykułów naukowych oraz dwóch monografii. Prowadzi badania dotyczące literatury i kultury XIX w. ze szczególnym uwzględnieniem literatury polskiego romantyzmu oraz w zakresie antropotanatologii humanistycznej. Zajmuje się również przestrzenią kulturową i literacką, a także problematyką regionalistyczną i literaturą górską, organizuje cykliczne międzynarodowe konferencje naukowe poświęcone problematyce górskiej. Redaguje rocznik „Góry-Literatura-Kultura“ (do tej pory pod jej redakcją w latach 2010 – 2021 ukazały się tomy 5. – 15.), sprawuje również opiekę naukową nad Serią Górską Universiteasu. W latach 2020 – 2022 przewodniczyła pracom Jury w Konkursie na Książkę Górską Roku na Festiwalu Górskim im. Andrzeja Zawady w Lądku Zdroju.

Fot. Archiwum własne

 

Anna Kamińska - autorka książek, bestsellerowych biografii: himalaistki Wandy Rutkiewicz pt. „Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci” (2017), przyrodniczki Simony Kossak pt. „Simona. Opowieść o niezwyczajnym życiu Simony Kossak” (2015), czy "Kotański. Bóg Ojciec. Konfrontacja", opowieści o Marku Kotańskim, twórcy Monaru (2021 r.), wszystkie biografie ukazały się w Wydawnictwie Literackim. Jest też autorką książki „Białowieża szeptem. Historie z Puszczy Białowieskiej” (2017), czy biografii himalaistki Haliny Krüger-Syrokomskiej (2019 r.) Laureatka Nagrody Literackiej Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego za książkę „Białowieża szeptem” z 2018 r., w 2016 r. nominację do tej nagrody zdobyła jej książka „Simona”. Książka o Wandzie Rutkiewicz była z kolei nominowana do nagrody Bestsellery Empiku jako jedna z dwóch najchętniej czytanych biografii w Polsce w 2017 r. i ukazała się w Hiszpanii i na Litwie, obecnie w przygotowaniu wydanie macedońskie. Za książkę „Halina” autorka otrzymała Nagrodę Literacką Zakopanego w 2020 r. oraz zdobyła Grand Prix w konkursie na Książkę Górską Roku 2019 na XXIV Festiwalu Górskim im. Andrzeja Zawady w Lądku Zdroju. „Halina” wygrała też w plebiscycie na Książkę Sportową Roku 2019 w kategorii Najlepsza Książka Górska. W oparciu o książkę „Simona” powstał spektakl teatralny „Simona K. Wołająca na Puszczy”, monodram w wykonaniu Agnieszki Przepiórskiej-Frankiewicz (reż. Anna Gryszkówna, tekst Piotr Rowicki) oraz film fabularny "Simona Kossak" w reżyserii Adriana Panka. Ostatnią jej książką jest biografia Marka Jackowskiego, lidera zespołu MAANAM pt. "Głośniej!" (2023 r.), nominowana w 2024 roku do "Wawrzynu" Nagrody Literackiej Warmii i Mazur. W przygotowaniu anglojęzyczne wydanie „Simony”.

 Fot. Archiwum własne

 

 

Anna Pigoń – literaturoznawczyni, doktorka nauk humanistycznych. Adiunktka w Instytucie Filologii Polskiej na Uniwersytecie Wrocławskim. Autorka monografii Góralki, taterniczki, turystki. Kobiety w literaturze o Tatrach do 1939 roku (Kraków 2022). Zajmuje się między innymi problematyką górską, przestrzenią w literaturze i kulturze, motywem kobiety i dziewczęcości, a także rozwojem gatunków takich jak powieść romansowa oraz powieść dla dziewcząt. 

Fot. Archiwum własne

 

 

Beata Słama – redaktorka, tłumaczka i dziennikarka, współautorka książek Magia nart i Drzewa, które wybrały Tatry, oraz książki Planeta Hala. Opowieści z Hali Gąsienicowej, przez kilkanaście lat współpracowała z kwartalnikiem „Tatry”. Była jedną z inicjatorek Spotkań z Filmem Górskim,  na Krakowskim Festiwalu Górskim zajmuje się tworzeniem bloku kulturalnego, organizowała wernisaże i spotkania literackie w kawiarni Kmicic, od paru lat (wraz z Elizą Kujan i Łukaszem Muchą) prowadzi stronę Górski Dom Kultury poświęconą szeroko rozumianej kulturze. Od ponad dwudziestu lat mieszka w Zakopanem.    

Fot. Lucyna Lewandowska

 

 

  

facebook_page_plugin