Goście Czytelni Plenerowej

Nasi Prowadzący

ANNA SZTAUDYNGER-KALISZEWICZOWA - urodzona w 1933 roku w Poznaniu, doktor socjologii, nauczyciel akademicki, pisarka.

Córka Jana Sztaudyngera i Zofii z Jankowskich Sztaudynger. Jest współautorką książki wspomnieniowej pod tytułem „Chwalipięta czyli rozmowy z Tatą” (1973) oraz książek „Fraszki mz rękawa...”(1987) i biografii „Życie nie jest fraszką”(1994).

Od przeszło 40 lat,  najpierw z matką, obecnie z córką Dorotą Sztaudynger-Zaczek, zgodnie z tradycją rodzinną, zbiera wspomnienia, listy, pamiątki, fotografie związane ze Sztaudyngerami, Gautierami i Kokowskimi oraz ślady z wieczorów autorskich ojca. Z córką Dorotą przygotowuje do druku rękopisy fraszkopisarza. Kolejne wydania książek zaopatruje wstępem lub posłowiem. Systematycznie kompletuje archiwum, które zawiera także kilkadziesiąt prac magisterskich o życiu i twórczości poety.

JAN SZTAUDYNGER (1904-1970) - poeta, fraszkopisarz, prozaik, tłumacz, dyplomowany nauczyciel języka polskiego, absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego z tytułem doktora polonistyki i germanistyki. Entuzjasta i badacz teatrów lalek. Autor przeszło 73 książek, w tym 10 książek dla dzieci. Ostatnio, w roku 2015, ukazał się wybór wierszy i fraszek pod tytułem „Zwrotki dla Dorotki” – czyli dla wnuczki, która bawiła się w dzieciństwie w zakopiańskim ogródku poety. Jan Sztaudynger w latach 1955-1970 mieszkał w domu „Koszysta” pod Skocznią w Zakopanem, walcząc o utrzymanie tego od pięciu pokoleń rodzinnego domu. Pisał:

Tęsknota

Skądkolwiek wieje wiatr,

Zawsze ma zapach Tatr.

 

facebook_page_plugin