Goście Czytelni Plenerowej

Nasi Prowadzący

MAREK ŻBIK - urodził się w Szczecinie, szkołę średnią skończył w Krakowie (Nowej Hucie) a studia podjął na Wydziale Geologii Uniwersytetu Warszawskiego gdzie po ich ukończeniu obronił doktorat w 1981 roku.

Już w czasie pracy nad doktoratem rozpoczął współpracę z Centrum Badań Kosmicznych PAN i w ramach projektu „Interkosmos” prowadził badania w temacie meteorytów kraterów meteorytowych. Otrzymał od Ministerstwa Nauki stypendium habilitacyjne w Moskwie w Instytucie Geochemii i Chemii Analitycznej AN ZSRR w pracowni Planetologii.

Pracując w nowo powstałym Centrum Badań Kosmicznych PAN, w Pracowni Fizyki Marsa brał udział w badaniach gruntu księżycowego, programach Phobos, Vega i misjach Mars 94-96. Był pierwszym naukowcem prowadzącym badania gruntu księżycowego w Polsce. Prowadził szeroką pracę popularyzatorską na licznych spotkaniach, w radiu i w telewizji. Jest autorem szeregu wysoko nakładowych książek i artykułów literatury faktu, popularyzujących wiedzę o przestrzeni kosmicznej i planetach. W roku 1992 wyemigrował do Australii gdzie rozpocząłem pracę na Wydziale Geologii, Uniwersytetu Adelajdy. Tu podjął badania nad 600 milionów lat starą strukturą krateru meteorytowego w rejonie Jeziora Acraman w Australii Południowej. Pracował również z bogatą kolekcją meteorytów w Muzeum Australii Południowej i jest autorem szeregu publikacji oraz autorskiej ekspozycji meteorytów w tym muzeum.

Autor mieszka na stałe w Australii ale w Zakopanem spędza miesiące letnie, w Polsce również publikuje swoje książki beletrystyczne.

Wysokonakładowe książki z dziedziny literatury faktu:

 1. Technika i geologia Nasza Księgarnia (NK) 1977
 2. O Budowie Planet NK 1980, 1985
 3. Z Pyłu na Mlecznej Drodze NK 1984
 4. Tajemnice Kamieni z Nieba NK 1987
 5. Tropem Tunguskiej Katastrofy NK 1989
 6. Kosmiczne Katastrofy w Historii Ziemi KIW 1995
 7. Wszechświat i Ewolucja, LSW 1989
 8. Opowieści nie tylko z tej Ziemi, LSW 2014

 

Powieści z dziedziny fantastyczno-naukowej:

 1. Tajemnice Gór Flindersa, LSW 2014
 2. La Luna, LSW LSW, 2015
 3. Abaddon, LSW, LSW, 2015
 4. Zemsta Kosmosu, LSW, 2016
 5. Argonauci Kosmosu, LSW, 2016
facebook_page_plugin