Goście Czytelni Plenerowej

Nasi Prowadzący

MAREK AXENTOWICZ- wieloletni przedstawiciel na Polskę szwajcarskiego koncernu chemicznego CIBA_GEIGY AG oraz właściciel firmy zajmującej się dystrybucją tworzyw sztucznych, jest po mieczu Polakiem pochodzenia ormiańskiego, a po kądzieli wywodzi się z muzycznej rodziny Wojtowiczów.

Choć z wykształcenia jest inżynierem mechanikiem, to jednak całe życie zawodowe „znaczny handel prowadził po cały kraju”. Sporo pisał do prasy fachowej. Jest również autorem specjalistycznej książki pt. Tworzywa sztuczne w budowie wykrojników (1963, 1965). Sport – najpierw koszykówka, później narty i tenis – był i jest jego życiowa pasją. Przekazał ją swoim pięciorgu dzieciom.

Od lat kolekcjonował cynowe figurki żołnierzy epoki napoleońskiej. Piękny ten zbiór przekazał w roku 2013 do Muzeum Romantyzmu w Opiniogórze, gdzie jest eksponowana w Gabinecie Szwoleżerów Gwardii Napoleona I im. Agnieszki i Marka Axentowiczów, i doczekał się wydania osobnego katalogu książkowego.

W 2009 roku przeżył dramat. W tatrzańskiej lawinie poniósł śmierć jego ukochany, jedyny syn – Grzegorz, który spełniał wszystkie nadzieje i oczekiwania ojca, uznawał te same wartości, zasady i styl życia. Jego pamięci poświęcona jest książka „Grzegorz Axentowicz (1980-2009) Muzeum Pamięci”.

Źródło: Marek Axentowicz  „Grzegorz Axentowicz  (1980-2009) Muzeum Pamięci” Oficyna Wydawnicza „Wierchy”

facebook_page_plugin