Rafał Monita - właściciel wydawnictwa Astraia, teoretyk muzyki, menadżer kultury, krytyk muzyczny.

Ukończył studia muzyczne w Akademii Muzycznej w Łodzi, następnie studia podyplomowe Zarządzanie Kulturą na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie oraz Public Relations w Wyższej Szkole Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera w Krakowie.

W 2006 roku założył Oficynę Artystyczną Astraia, której celem jest wydawanie wartościowej literatury, a także organizowanie przedsięwzięć kulturalnych i promocja muzyki.

Dzięki jego zabiegom ukazało się pierwsze pełne wydanie wraz z płytą "Notatek o Chopinie" Andre Gide´a, traktatu Carla Philippa Emanuela Bacha, a także Sztambucha Michała Jagiełły. Współpracuje z krakowskimi, i nie tylko, instytucjami kultury, także na niwie wspólnych działań promocji muzyki. Jest wraz z Katarzyną Wiwer pomysłodawcą i organizatorem Letniego Festiwalu Muzyka nad Zdrojami w Szczawnicy, którego celem jest ożywienie kulturalne tego pienińskiego kurortu. Działa także na polu upowszechniania kultury górali pienińskich. W roku 2014 realizował stypdenium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego poświęcone archiwizacji twórczości literackiej szczawnickiego poety i pisarza Michała Słowika-Dzwona.

Jest także pomysłodawcą i współautorem serii książek poświęconych drewnianym kościołom na terenie Podtatrza.

Od roku 2012 prowadzi z Katarzyną Wiwer autorski festiwal Barok na Spiszu, promujący zabytki Spisza i ich kontekst muzyczny w epoce barokowej.

Źródło: Rafał Monita /Oficyna Artystyczna Astraia/

facebook_page_plugin