Nasi Goście

Magdalena Grzebałkowska - rocznik 1972, reporterka, autorka książek - "Ksiądz Paradoks. Biografia Jana Twardowskiego, "Beksińscy. Portret podwójny" za którą dostała nagrodę NIKE Czytelników, "Komeda. Osobiste życie jazzu", "1945. Wojna i pokój", "Wojenka. O dzieciach, które dorosły bez ostrzeżenia" - nominacja do nagrody Nike. Jest też współautorką, wraz z Ewą Winnicką, książki "Jak się starzeć bez godności".
Małgorzata Lebda – dorastała w beskidzkiej wsi. Autorka sześciu książek poetyckich, w tym nagradzanych tomów Matecznik i Sny uckermärkerów (Nagroda Literacka Gdynia 2019). Ostatni tom zatytułowany Mer de Glace (Wydawnictwo Warstwy, 2021) został nagrodzony najważniejszą nagrodą poetycką w Polsce – Nagrodą im. Wisławy Szymborskiej (2022).
Andrzej Franaszek – (1971) – krytyk literacki, biograf, wykładowca Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, laureat Nagrody Miasta Krakowa.
Edyta Jungowska – polska aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna
Wit Szostak – autor powieści, opowiadań i dramatów.
Basia Stępniak-Wilk – zapraszamy za spektakl złożony z autorskich piosenek Basi Stępniak-Wilk, laureatki konkursów, autorki przebojów, wokalistki, która w 1995 roku zadebiutowała w Piwnicy pod Baranami i kabarecie Loch Camelot, w którym do dziś regularnie występuje. W programie „Pod słońce” – utwory pełne wiary w świat i w drugiego człowieka, czasem napisane „pod słońce” – z przymrużeniem oka, kabaretowe, a czasem – liryczne, opowiadające historie spod zamkniętych smutkiem powiek.
Natalia Budzyńska – Laureatka Literackiej nagrody Zakopanego za książkę pt. Witkiewicz. Ojciec Witkacego.
Kinga Nędza-Sikoniowska – badaczka kultury miast XX wieku i ich związków z nowoczesnością, obecnie związana z Muzeum Tatrzańskim im. dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem.
Agnieszka Foryś – praktyczka edukacji kulturalnej, autorka projektów artystyczno-intelektualnych m. in. we współpracy z Fundacją Pogranicze.
Małgorzata Majewska - językoznawczyni, zafascynowana pograniczem języka i psychologii, pracuje w Instytucie Dziennikarstwa UJ.
Agnieszka Szymaszek - dziennikarka specjalizująca się w tematach związanych z górami, redaktor naczelna kwartalnika „Tatry”, przewodniczka tatrzańska.
Agnieszka Jurczyńska-Kłosok - doktor nauk humanistycznych w zakresie językoznawstwa, adiunkt w Katedrze Współczesnego Języka Polskiego na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, przewodniczka beskidzka i tatrzańska.
Krzysztof Najbor - ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną im. Ludwika Solskiego w Krakowie w roku 1985.
Beata Denis - Jastrzębska – filolog, dziennikarka prasowa i telewizyjna, podróżniczka, animatorka kultury.
Łukasz Wojtusik - dziennikarz od lat związany z radiem. Autor literackiego podcastu Alfabet Wojtusika, za który otrzymał nagrodę w konkursie im, redaktora Janusza Majki Podcast Roku /2022/ w kategorii „Lifestyle, Kultura, Hobby”. Laureat Nagrody Dziennikarzy Małopolski /2013/ dla najlepszego dziennikarza kulturalnego. Współpracuje z wieloma instytucjami kultury. Współautor trzech książek.
Tomasz Jastrun – poeta, prozaik, dziennikarz i felietonista. W latach 70 i 80 związany z opozycją demokratyczną. Redagował podziemny kwartalnik Wezwanie . Po roku 90 pełnił funkcję dyrektora Instytutu Polskiego w Sztokholmie i attache kulturalnego w Szwecji.
Anna Janko – poetka, pisarka, felietonistka. Urodziła się w Rybniku na Górnym Śląsku. Potem wielokrotnie zmieniała miejsca zamieszkania, przebywając po parę lat w Kołobrzegu, Wrocławiu, Sopocie ponownie we Wrocławiu, Warszawie, Gdyni, Gdańsku i znowu w Warszawie.
Bianka Rolando – ur. 1979 w Warszawie, artystka, poetka, pisarka, doktor habilitowana w zakresie sztuk pięknych, profesorka na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu .
Ka Mochi - graficzka, ilustratorka, autorka książek. Obecnie mieszka w Berlinie, a wcześniej w Japonii, gdzie odbywała rezydencje artystyczne w Kamoe Art Center w Hamamatsu oraz prowadziła autorski program warsztatów artystycznych na Uniwersytecie Shizuoka Daigaku Gakkuin.
facebook_page_plugin