Nasi Goście

fot. Rafał Masłow

Anna Janko – poetka, pisarka, felietonistka. Urodziła się w Rybniku na Górnym Śląsku. Potem wielokrotnie zmieniała miejsca zamieszkania, przebywając po parę lat w Kołobrzegu, Wrocławiu, Sopocie ponownie we Wrocławiu, Warszawie, Gdyni, Gdańsku i znowu w Warszawie.

Ukończyła studia polonistyczne na Uniwersytecie Gdańskim. Pracę magisterską napisała u prof. Marii Janion. W latach 90-tych pracowała w Wydawnictwie Dolnośląskim a następnie w warszawskiej oficynie „Prószyński i S-ka”. Współpracowała z II programem Polskiego Radia (2002-2005), z pismem Pani, a od roku 2007 jest stałą felietonistką miesięcznika Zwierciadło.

Zadebiutowała jeszcze jako nastolatka wierszami opublikowanymi w dwutygodniku Życie Literackie; w 1977 roku ukazał się jej debiut książkowy List do królika doświadczalnego. Następne tomy poetyckie to: Wykluwa się staruszka (1979); Diabłu świeca (1980, Nagroda Gdańska Książka Roku); Koronki na rany (1988); Zabici czasem długo stoją (1995); Świetlisty cudzoziemiec (2000, nominowany do Nagrody Nike); Du bist Der (niemieckojęzyczny wybór wierszy, Berlin, 2000), Wiersze z cieniem (2010) i ostatnio, we wrześniu 2016, Miłość, śmierć i inne wzory (wybór poezji).

W 2007 roku ukazała pierwsza książka prozatorska Anny Janko, bestseller (cztery wydania w kolejnych latach) Dziewczyna z zapałkami. W 2012 Wydawnictwo Literackie opublikowało kolejną: Pasja według św. Hanki. Obie powieści przyniosły Autorce liczne nagrody i nominacje (m.in. Nagrodę Literacką im. St. Reymonta i nominacje do nagród: Gryfia, Nike i Angelus). W tym samym roku ukazały się jeszcze: Boscy i nieznośni. Niezwykłe biografie oraz wyróżniona na ogólnopolskim konkursie im. Kornela Makuszyńskiego książeczka dla dzieci Maciupek i Maleńtas. Niezwykłe przygody w brzuchu Mamy.

Opublikowana w 2015 roku Mała zagłada stała się ważnym głosem w dyskusji o tzw. wojennej traumie drugiego pokolenia i otrzymała wiele nagród (m.in. Nagrodę miesięcznika Nowe Książki, Warszawską Premierę Literacką, Nagrodę Literacką miasta st. Warszawy, Nagrodę Literacką Gryfia, a także nominację do nagrody Newsweeka im. Teresy Torańskiej). Jako jedna z dwóch polskich książek, Mała zagłada znalazła się w finale Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus 2016. W oparciu o historię przedstawioną w Małej zagładzie powstał pełnometrażowy film dokumentalny, który otrzymał srebrny medal na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Nowy Jorku. Niedawno, w końcu 2021 r., ukazała się nowa książka prozatorska Anny Janko pt. Finalistka

Anna Janko jest także autorką dramatu Rzeź lalek wystawianego w Teatrze Współczesnym w Szczecinie w 1980 r. i słuchowiska Śmierć to dobry początek, emitowanym w Teatrze Polskiego Radia (reż. Henryk Rozen).

W 2015 r. Anna Janko została uhonorowana przez Prezydenta Miasta Rybnika nagrodą kulturalną miasta.

Jest członkinią Stowarzyszenia Pisarzy Polskich (w latach 90-tych była prezeską Oddziału Wrocławskiego SPP, następnie Oddziału Warszawskiego SPP, potem pełniła funkcję wiceprezeski Zarządu Głównego) i polskiego PEN-clubu.

 

facebook_page_plugin