fot. Anna Jakubowska

Jednym z gości festiwalu będzie Monika Milewska - dramatopisarka, eseistka, poetka, tłumaczka. Absolwentka historii Uniwersytetu Warszawskiego, Szkoły Nauk Społecznych przy Instytucie Filozofii i Socjologii PAN w Warszawie, a także Ecole des Hautes Etudes en Sciences Sociales w Paryżu.

Pracuje jako adiunkt w Zakładzie Etnologii Uniwersytetu Gdańskiego. Stypendystka m.in. Ministra Kultury, Ministra Edukacji Narodowej, tygodnika „Polityka”, rządu Francji, rządu Włoch, Baltic Centre for Writers and Translators w Visby. Zadebiutowała w wieku lat 13 w Telewizji Polskiej fragmentami poematu „Waterloo”. W 2002 r. za książkę Ocet i łzy. Terror Wielkiej Rewolucji Francuskiej jako doświadczenie traumatyczne otrzymała nominację do Nagrody Literackiej „NIKE”. W 2015 r. za słuchowisko "Podróż na Księżyc" otrzymała Grand Prix XV Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji „Dwa Teatry” w Sopocie. Słuchowisko to nominowane było też do najbardziej prestiżowej nagrody radiowej świata Prix Italia.

W 2018 w Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie powstał oparty na książce "Latawiec z betonu" spektakl telewizyjny w reż. Jakuba Pączka pt. „Falowiec” z Januszem Chabiorem w roli głównej. Na festiwalu TEATROTEKA FEST 2019 w Warszawie Monika Milewska otrzymała zań nagrodę za tekst dramatyczny, zaś sam spektakl „Falowiec” zdobył nagrodę dziennikarzy i krytyków dla najlepszego spektaklu festiwalowego.

11 SIERPNIA 2019 / NIEDZIELA / GODZ. 17.00 / PLAC NIEPODLEGŁOŚCI

facebook_page_plugin