Aleksandra i Barbara trzy lata temu założyły Oficynę Wydawniczą Oryginały.
Są autorkami międzypokoleniowych książek Banany z cukru pudru i Na Giewont się patrzy oraz serii interakcyjnych zeszytów Babciu! Dziadku! Proszę opowiedz mi!, Notatnik wakacyjny, Na Gwiazdkę, Zeszyt tatrzański, a także zeszytu o historii statku M/S Batory. W 2019 r. ukazała się kolejna książka Marsz, marsz Batory zawierająca wspomnienia osób płynących na emigrację na pokładzie tego legendarnego statku. Piszą, prowadzą spotkania autorskie i warsztaty. Łączą pokolenia. Obie przekonane, że poznawanie swoich korzeni pozwala na świadome i twórcze działanie w nowoczesnym świecie.
Podczas Festiwalu odbędzie się promocja książki Mewa na patyku. Są to opowieści z życia sopocian, zebrane w ramach projektu naukowo-badawczego "Sopocianie" realizowanego przez Muzeum Sopotu od lat. Większość relacji wykorzystanych w książce zebrali muzealnicy. Dopełniły je wspomnienia osób, z którymi spotkały się Barbara Caillot i Aleksandra Karkowska. Spotkanie, które poprowadzi dyrektor Muzeum Sopotu Karolina Babicz-Kaczmarek (nadzorująca projekt "Sopocianie" z ramienia Muzeum Sopotu- wydawcy książki), odbędzie się w ramach współpracy partnerskiej miast Sopot-Zakopane.
Mewa na patyku to opowieść o życiu codziennym mieszkańców kurortu obejmująca lata 1945–1960. Składają się na nią wzruszające wspomnienia z dzieciństwa i młodości spędzonych w Sopocie, dopełnione anegdotami i niepowtarzalnymi wspomnieniami bohaterów. Książka wzbogacona została także licznymi fotografiami, rysunkami, listami i wieloma innymi materiałami pochodzącymi z archiwów sopocian.
Publikacja, wydana przez Muzeum Sopotu, została przygotowana również z myślą o najmłodszych czytelnikach oraz ich dziadkach i pradziadkach. Stylem i narracją znosi międzypokoleniowe bariery i uczy młode generacje otwartości oraz zachęca do zgłębiania historii, również tej rodzinnej.
Sopot lat powojennych to miasto niezwykle barwne, wielokulturowe, w którym przeplatają się losy ludzi przybyłych z różnych stron kraju. Ich historie, doświadczenia i wspomnienia tworzą wyjątkową i fascynującą opowieść, której możemy być świadkami. Wszystko dzięki najnowszej książce Mewa na patyku autorstwa Barbary Caillot i Aleksandry Karkowskiej.– „W tym moim domu ja byłam ze Świętokrzyskiego, nade mną mieszkała pani ze Lwowa, do Sopotu przyjechałam w 1946 roku na wiosnę, myśmy wszyscy byli z innych miast” – tak zwykle rozpoczynają się wspomnienia mieszkańców uzdrowiska – mówi Karolina Babicz-Kaczmarek, dyrektor Muzeum Sopotu. – „Wilno, Lwów, Warszawa, Lesko, Grudziądz, Bydgoszcz, Jędrzejów, Kraków, Gdynia, Kościerzyna, Poronin, Nasielsk – to tylko niektóre z miejscowości, z których przyjechali powojenni sopocianie. Byli w różnym wieku, z różnym bagażem doświadczeń i wspomnień. Wybrali Sopot. Ponad 60 lat później wzięli udział w projekcie poświęconym losom mieszkańców i podzielili się swoimi historiami” – dodaje dyrektor sopockiego muzeum.
Aleksandra Karkowska urodziła się i wychowała w Elblągu. Od 20 lat mieszka w Warszawie. Ekonomistka, przez kilkanaście lat pracowała dla międzynarodowych korporacji w Polsce i zagranicą, gdzie wdrażała nowe procedury organizacyjne. Działa społecznie na warszawskiej Sadybie, jest Wiceprezesem Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Miasto Ogród Sadyba. Od 6 lat organizuje Festiwal „Otwarte Ogrody”. Kocha podróże, fotografie, książki. W wolnych chwilach maluje.
Barbara Caillot urodziła się w Paryżu, dzieciństwo spędziła między Francją a Podhalem. Studiowała dziennikarstwo, kulturoznawstwo i marketing kultury. Podróżniczka, fotograf, zafascynowana etnografią, dokumentuje odmienne kultury i zwyczaje. Od 1999 r. mieszka w Polsce. Należy do Press Clubu Polska i Związku Polskich Artystów Fotografików. Jej książka Thekla i jej chłopakowy świat została w 2010 r. książką roku The International Board on Books for Young People. Napisała też książkę o swoich dziadkach Adam i Jadwiga Czartoryscy. Fotografie i wspomnienia. Podhale ją inspiruje, kocha góry. Jej fotografie zilustrowały m.in. Czary góralskie wydane przez TPN w 2014 r.
11 SIERPNIA 2019 / NIEDZIELA / GODZ. 15.00 / PLAC NIEPODLEGŁOŚCI
Mewa na patyku
okadka.jpg
https://literackifestiwal.zakopane.eu/images/ZFL2019/Goscie/Caillot_Karkowska/okadka.jpg
AB.jpg
https://literackifestiwal.zakopane.eu/images/ZFL2019/Goscie/Caillot_Karkowska/AB.jpg
AB2.jpg
https://literackifestiwal.zakopane.eu/images/ZFL2019/Goscie/Caillot_Karkowska/AB2.jpg
1.jpg
https://literackifestiwal.zakopane.eu/images/ZFL2019/Goscie/Caillot_Karkowska/1.jpg
2.jpg
https://literackifestiwal.zakopane.eu/images/ZFL2019/Goscie/Caillot_Karkowska/2.jpg
3.jpg
https://literackifestiwal.zakopane.eu/images/ZFL2019/Goscie/Caillot_Karkowska/3.jpg